Čtyřicet let od úmrtí spisovatelky Karly Prokšové

V sobotu 7. května uplynulo čtyřicet let od úmrtí spisovatelky Karly Prokšové, která pocházela z malé obce Bohušice na jihu Třebíčska.

uniweb weby

I dnes může poutník, který do obce, ležící mezi Moravskými Budějovicemi a Jaroměřicemi nad Rokytnou, zavítá, spatřit velké stavení, v němž se 18. září 1885 Karla Prokšová narodila.

/uws_images/firmy/083199/clanky/ctyricet-let-od-umrti-spisovatelky-karly-proksove/000001_h.JPG

Titulní stránka románu Rézini ženiši

Pocházela ze selské rodiny. Obecnou školu navštěvovala v Jaroměřicích nad Rokytnou, měšťanskou v Moravských Budějovicích. Po studiu na vídeňské klášterní škole působila jako vychovatelka ve Vídni, Praze a v Bukovině. Roku 1909 se v Praze provdala. Osobně se znala s básníkem Otokarem Březinou.
Od roku 1922 publikovala převážně v časopisech Zvon, Venkov, Rozkvět, Přástky (sem přispívala dvacet let) a v kalendářích Lada, Smíšek a Milotický hospodář. Svými zajímavými články přispívala i do regionálního časopisu Od Horácka k Podyjí.
Knižně vydala romány Urbanova rodina, Slaboši, Pro lepší osud, Pro selský lán, Studánka v poli, Rézini ženiši. Tento román z jihozápadní Moravy, jak zní podtitul, se zásluhou třebíčského vydavatelství Akcent dočkal v roce 2001 reedice. Autorka v něm uplatnila v hojné míře nářečí, jímž ještě dnes v jejím rodišti a širokém okolí mluví starší a střední generace.
Prokšová je také autorkou divadelních her Me sme me, Nevěsta s dukáty, Blud, pro děti pak Rarášek a Ježíškův posel.
Karla Prokšová je pohřbena na pražském hřbitově Malvazinky. Tam o její hrob dosud pečují příbuzní z Moravských Budějovic a Lukova.

Autor: Pavel Kryštof Novák

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
ne 08.05.2011 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy