„Z hlediska technickobezpečnostního dohledu jsou uvedená vodní díla zařazena do I. a II. kategorie podle rizika ohrožení lidských životů, možných škod na majetku v přilehlém území a ztrát z omezení funkcí a užitků ve veřejném zájmu. Ke každé prohlídce na vodním díle pověřená odborně způsobilá osoba předkládá takzvanou etapovou zprávu technickobezpečnostního dohledu, ve které jsou shrnuty a vyhodnoceny výsledky kontinuálních i periodických měření prováděných za účelem sledování bezpečnosti a provozuschopnosti vodního díla, zejména výsledky průsakového režimu, posunů hráze a deformací podloží. V současné době výsledky technickobezpečnostního dohledu na všech čtyřech vodních nádržích prokazují, že jsou v bezpečném a provozuschopném stavu,“ uvádí Zdeněk Chlád, krajský radní pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí.
Vodárenská nádrž Hubenov byla vybudovaná na Maršovském potoce v letech 1968 až 1972 k zajištění dostatku pitné vody pro Jihlavsko. Hráz o výšce 19 m a délce 341 m zatápí plochu 55 hektarů. Účelem vodního díla je prioritně akumulace vody k zajištění vodárenského odběru pro úpravnu vody Hosov a tím i zásobování krajského města Jihlavy a jeho okolí pitnou vodou.
Vodní dílo Dalešice se nachází na středním toku řeky Jihlavy a zahrnuje dvě nádrže - hlavní nádrž u Kramolína a vyrovnávací nádrž u Mohelna. Toto vodní dílo bylo vybudováno v letech 1971 – 1979. Nádrž Kramolín má zatopenou plochu 482 hektarů a nádrž Mohelno 117 hektarů. Maximální výška hráze vodního díla Kramolín je 100 metrů a délka 300 metrů. Vodní dílo Dalešice bylo vybudováno jako přečerpávací vodní elektrárna, jejímž účelem je zajistit zdroj technologické vody pro jadernou elektrárnu Dukovany, výrobu špičkové elektrické energie, dlouhodobé vyrovnávání průtoků v řece Jihlavě a povodňovou ochranu na jejím dolním toku. Vodní dílo slouží i pro účely rekreace a rekreačního rybolovu.
Vodní dílo Vír I. je vodárenská nádrž, která se nachází na řece Svratce. Vodní dílo Vír I. bylo vybudováno v letech 1947 - 1958. Jeho betonová hráz dosahuje výšky 75 metrů a maximální zaplavená plocha nádrže je 223,5 hektaru. Hlavním účelem vodního díla je zásobování pitnou vodou části okresu Žďár nad Sázavou a města Brna s jeho okolím a ochrana proti povodním.
Autor: Iva Olšanová