Obce 2023 - kdo je nejlepší v třídění odpadu?

Havlíčkův Brod, Pacov, Obrataň a Salačova Lhota byly v roce 2023 oceněny jako obce s nejlepším tříděním odpadu. Data pocházejí od společnosti EKO-KOM, která uděluje ceny za třídění odpadu. Nové Veselí a Obrataň zvítězily v soutěži Asekol o sběr drobného EEZ a baterií.

Havlíčkův Brod, Pacov, Obrataň a Salačova Lhota se v roce 2023 staly obcemi s nejlepším tříděním odpadu. Tato data pochází z výkazů společnosti EKO-KOM, a.s. Společnost uděluje ceny za účinnost tříděných obalů vzhledem k produkci směsného komunálního odpadu a vyrovnanost sběru papíru, plastu, skla, nápojových kartonů a kovů.

Soutěže na základě velikosti obcí vyhrály Salačova Lhota (do 300 obyvatel), Obrataň (301 - 1 500 obyvatel), Pacov (1 501 - 5 000 obyvatel) a Havlíčkův Brod (více než 5 000 obyvatel). Další obce, jako Plandry, Lukavec, Štoky, Telč, Sedlice, Cejle, Černovice a Polná, byly mezi těmi, které byly vysoce hodnoceny za své úsilí v třídění odpadu.

V doplňkové soutěži Asekol zvítězilo Nové Veselí se sběrem drobného EEZ a baterií s výtěžností 3,51 kg/osoba/rok. Obrataň se s výtěžností 11,98 kg/osoba/rok umístil na prvním místě v kategorii do 3000 obyvatel. Jemnice byla na vrcholu v kategorii nad 3000 obyvatel se sběrem drobného EEZ a výtěžností 8,95 kg na osobu za rok.

Soutěž Elektrowin ocenila nejvyšší meziroční nárůst sběru elektrozařízení v roce 2023 oproti roku 2022. V kategorii obec do 2000 obyvatel vyhrál Vojnův Městec s nárůstem o 271,23%. Batelov vedl mezi obcemi s 2 001 až 5 000 obyvateli s nárůstem o 88,70%. Žďár nad Sázavou zaznamenal nárůst o 32,01% v kategorii obcí s více než 5 000 obyvateli.

Vítězové hlavní soutěže obdrželi od kraje diplom a poukázky na věcné dary z recyklovaného textilu a plastu v hodnotě 35 000 Kč, 25 000 Kč a 15 000 Kč. 'Věcné dary ve formě mobiliáře z recyklovaných materiálů ukáží veřejnosti v oceněných obcích možnosti recyklace a konkrétní využití vytříděného odpadu. Má to smysl, třiďme odpad!' prohlásil Pavel Hájek ze společnosti EKO-KOM.

Vítězné obce se navíc mohou těšit na dvoudenní exkurzi na severní Moravu, kde budou mít příležitost prohlédnout si bioplynovou stanici zpracovávající gastroodpad, novou technologii na recyklaci vytříděného plastu a moderní dotřiďovací linku na směsný komunální odpad. Exkurzi připravila společnost EKO-KOM, a. s., reprezentovaná Martinou Filipovou.

Zástupci Asekol, a. s., Pavel Peroutka a Daniel Šafář, předali vítězům doplňkové soutěže finanční částku 30 000 Kč. V doplňkové soutěži Elektrowin, a.s., obdrželi zástupci vítězných obcí od předsedy představenstva Romana Tvrzníka a regionální manažerky Hany Soudkové finanční částky 12 000 Kč, 10 000 Kč a 8 000 Kč.

Kulturní program zajistili žáci a pedagogové Základní umělecké školy Jihlava. Další informace o soutěži a odpadovém hospodářství, včetně pořadí obcí v jednotlivých kategoriích hlavní soutěže ročníku 2023 a pravidla soutěží 2024, naleznete na webových stránkách Kraje Vysočina.