Den Země bude letos pouze online

Kvůli současným epidemickým opatřením se na Den Země ve čtvrtek 22. dubna neuskuteční tradiční akce na Masarykově náměstí. Místo toho však Projekt Zdravé město Jihlava, který Den Země v Jihlavě každoročně pořádá, nabízí on-line projekty, které se ochrany životního prostředí týkají.

uniweb weby

Statutární město Jihlava se k oslavám Dne Země připojuje již od roku 2007. Každoročně se snaží pro účastníky i náhodné kolemjdoucí nachystat zajímavý program na Masarykově náměstí. V minulém roce byl program kvůli začínající pandemii zcela zrušen. Letos se zájemci mohou zúčastnit alespoň virtuální formou. Pracovníci Projektu Zdravě město Jihlava (PZM) přicházejí s několika zajímavými odkazy na aktivity spojené s ochranou životního prostředí.

„Nabízíme například návštěvu stránek odboru životního prostředí Magistrátu města Jihlavy zde, kde najdete celou řadu informací o odpadovém hospodářství v Jihlavě, ověříte si výši poplatků za odpad, dozvíte se co a jak třídit a jak nevytvářet odpad. Jejich součástí je i link na takzvané užitečné stránky, ze kterého se můžete dostat na stránky dalších organizací zabývajících se ochranou životního prostředí,“ uvedla Alice Jandejsková z PZM.

Za hranice města, kraje i hranic

Ve dnech 12. – 25. dubna bude v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 probíhat XII. Ročník akce Čistá Vysočina, jejímž cílem je úklid veřejného prostranství a přírody na Vysočině. Bližší informace na stránkách Kraje Vysočina.

„Pokud Vás zajímá, co se aktuálně děje v oblasti ochrany přírody na mezinárodní úrovni, doporučujeme Vám návštěvu stránek earthday. Na některou z akcí, která se bude konat dne 22. dubna se přihlásila již více než 1 miliarda účastníků. Zde se můžete v interaktivní mapě nechat inspirovat zahraničními aktivitami. Dozvíte se zde více například o programu zalesňování naší planety, globálním programu předcházení odpadů a plastů, produkci potravin a mnoho dalšího,“ doplnila Jandejsková.

Webová stránka samosebou dále nabízí více informací o třídění odpadu, a to společně s příběhy vzniku obalových materiálů. Jsou zde také rozhovory o vztahu k ekologii a třídění odpadu se zajímavými osobnostmi z různých oborů. Ty doplňují tematické hry, soutěže a videonávody. 

Seriál Otevřená věda Akademie věd ČR

Ekologická témata zahrnula do jedinečného popularizačně vzdělávacího cyklu také Akademie věd ČR. Krátká animovaná videa jsou tematicky zaměřená na vědu i poznání a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy nejen studentům základních a středních škol.

První série Nezkreslené vědy vznikla v roce 2014. Pozitivní ohlas studentů, pedagogů, škol i veřejnosti byl motivací pro vznik dalších sérií. Nejnovější, šestá řada byla dokončena v roce 2020. Jedním z videí, která jsou součástí druhé řady, je krátký animovaný film Plasty kolem nás, kde se v zjednodušené formě dozvíte nejen více o jejich vzniku, ale také o možnosti, jak je lze recyklovat.

Otevřenou vědu najdete pod tímto odkazem zde

Historie Dne Země

Jak to všechno vlastně začalo? Znečišťování životního prostředí si v širším měřítku začalo lidstvo uvědomovat na počátku šedesátých let 20. století. Do té doby se snahy o ochranu Země projevovaly pouze minimálně. Rozvoj průmyslu po druhé světové válce sice zvyšoval životní úroveň obyvatel, současně však postupně zamořoval ovzduší i vodstvo.

Jako jeden z prvních upozornil na možné následky a varoval před devastováním planety americký senátor Gaylord Nelson. Diskutoval na toto téma s mnoha typy posluchačů a svědectví o zhoršení životního prostředí nacházel doslova na každém kroku. Běžní občané tento trend zaznamenali, proto bylo více než důležité, aby se otázky týkající se životního prostředí staly součástí politického programu vlády USA.

Po osmi letech projevů vyzval senátor Nelson během jednoho z nich celý americký národ, aby se připojil k všelidovému protestu proti tomu, co se děje s naším životním prostředím. Kampaň nazval jednoduše - Den Země.

Za ochranu planety, zdravější životní prostředí, přijetí nových zákonů na ochranu životního prostředí demonstrovalo v Americe v roce 1970 neuvěřitelných dvacet milionů obyvatel. Kampaň měla veliký ohlas a o rok později již akci podpořilo i OSN. Během dalších let oslavy Dne Země rostly, v roce 1990 už tento den slavil téměř celý svět - včetně České republiky. Dnes se Mezinárodní den Země slaví ve více než 150 státech světa.

foto: město Jihlava
zdroj: tisková zpráva, město Jihlava

Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 08.04.2021 17:240 +
 
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Vizovické Trnkobraní 2024