Při akutním astmatickém záchvatu je nutné rychle vdechnout několik dávek užívaného spreje na astma, přičemž tuto dávku je možné za pět minut opakovat. Ale astmatickým záchvatům lze i přecházet preventivní ochrannou inhalací.
Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, pro které je typické, že po různých vyvolávacích podnětech dochází kzáchvatům dušnosti nebo kašle na základě zúžení dýchacích cest. Astma patří knejrozšířenějším onemocněním, jen vČeské republice je počet nemocných přibližně 800 tisíc.
Preventivní ochranná léčba se za pomoci profesionálního kompresorového inhalátoru provádí 2-3krát denně po dobu 15 minut. Podporou při inhalaci je medikament Cromoglycin. Pravidelná terapie ve většině případů pomáhá předcházet akutním astmatickým záchvatům.
Při onemocnění astmatem se používá zásadně studená inhalace z široké nabídky kompresorových a ultrazvukových inhalátorů. Tyto přístroje dokáží vytvářet aerosolové části o teplotě 22 až 26 °C a velikosti od 14 mikromilimetrů až po pouhý 1 mikromilimetr. Obecně platí, že čím menší částice, tím hlouběji do těla pronikají. Nejjemnější aerosol se dostane až do alveolí, plicních sklípků.
Nejen astmatici a alergici ocení i pravidelné zvlhčování a čištění vzduchu vbytě. Ideálním řešením je pořízení bezhlučného zvlhčovače s ionizátorem, který udržuje vdomácnosti ideální hodnoty vlhkosti. Zároveň zbavuje vzduch pachů, pylů, alergenů a dalších nečistot a navíc doplňuje do ovzduší vzácné záporné ionty, které příznivě působí na naše zdraví a psychiku.
Doporučené odkazy