Studená inhalace je založena na inhalaci vodného roztoku o teplotě 22 až 26 °C. Důležitá je i velikost vdechovaných částic. Obecně platí, že čím jsou inhalované částice menší, tím hlouběji pronikají až do nejjemnějších plicních sklípků, tzv. alveolí.
Kvalitní nebulizátor je investicí, kterou ocení nejen rodiny s alergiky. Tato zařízení dokážou vytvářet velmi jemnou mlhu na míru každého pacienta.
Aerosolové částice o velikosti 10-14 mikromilimetrů slouží k léčbě při zánětech horních cest dýchacích, tzn. nosu, hrtanu, jícnu a laryngitidy. Drobnější kapénky o velikosti 6-9 mikrometrů jsou určeny pro léčbu onemocnění středních cest dýchacích, čili při zánětu průdušek a bronchitidě. Profesionální nebulizátory zvládnou i vytváření nejdrobnějších částic o rozměru pouhých 1-5 mikromilimetrů, které se uplatní při léčbě hlubokého zápalu plic.
Nebulizátory se vyrábějí v mnoha variantách. Praktickou verzí je i kapesní nebulizátor pro alergiky, který funguje na baterie. Tento přístroj je velmi jednoduché přibalit s sebou do školy, do práce či na cesty. Vpříslušenství přístroje se nacházejí dvě inhalační masky, přičemž jedna znich je vdětské velikosti, a dýchací náustek pro intenzivní a masivní inhalaci.