ZPRÁVY AKTUALITY Vysočina

Podvodník z Jihlavy způsobil škodu 90 milionů korun

10. října 2023 soud rozhodl o případu muže podvodem připravivšího téměř 160 osob o 90 mil. Kč. Muž se plně doznal, jeho rozhodnutí je zatím nepravomocné. Soud kromě vězení uložil zákaz obchodní činnosti na 10 let.

0

Dnes Lenka Hubingerová

Nové parkoviště u nemocnice: rychlá výstavba, 36 milionů investic

Kraj Vysočina plánuje vybudovat nové venkovní parkoviště u nemocnice v Jihlavě, aby řešilo nedostatek parkovacích míst. Stavba začne v létě a dokončí se na podzim, s rozpočtem 36 milionů korun.

0

Dnes Ester Vohradská

Mrazy ohrožují kvetoucí stromy v kraji

Ovocnářství v ČR čelí výjimečně teplému období ovlivňujícímu kvetení stromů. Odborníci varují před posunutím časového rámce kvetení o zhruba 14 dní. Hrozba mrazu však znepokojuje ovocnáře, kteří sledují vývoj teplot. Sklizeň by se mohla posunout do srpna kvůli předčasnému kvetení.

0

Včera Miroslav Pucholt

Sucho narůstá - vegetace je o měsíc napřed

Vegetace roste rychleji kvůli předčasné odtávání sněhu a vysokým teplotám v České republice. Stromy a rostliny odebírají vodu o měsíc dříve, než je obvyklé, což zvyšuje riziko sucha, pokud nezačne pršet intenzivněji.

0

Včera Lenka Hubingerová

Česká zemědělská půda je plná pesticidů

Zemědělská půda v Česku je znečištěná pesticidy z minulosti, ukazuje výzkum Mendelovy univerzity. Pesticidy, některé i zakázané v EU, ovlivňují biodiverzitu a zdraví lidí. Vědci varují o nelegálním použití pesticidů a agrochemikálií.

0

Včera Lenka Hubingerová

Nových 30 míst na Novoměstské střední škole

Novoměstská střední škola plánuje přidat od školního roku 2025/2026 třídu maturitního oboru Stavebnictví pro 30 žáků, rozšiřujíc tak pokrytí stavebního vzdělání v oblasti Vysočina.

0

Včera Rebeka Schmidt

Radon v Kraji Vysočina - neviditelný a nebezpečný plyn

Kraj Vysočina bojuje proti neviditelnému nepříteli – radioaktivnímu plynu radonu, který může způsobovat rakovinu plic. Nabízí bezplatné dlouhodobé měření radonu v předškolních a školních zařízeních, bytech a rodinných domech. J

0

Včera Miroslav Pucholt

Rehabilitace rodin jako klíč k prevenci umisťování dětí do ústavů

Rehabilitace rodin v Kamenici nad Lipou pomáhá zvládat domácnost a péči o děti maminám a rodinám postrádajícím základní návyky. V rámci transformace kojeneckých ústavů plánuje Kraj Vysočina vytvořit centrum komplexní péče v Dětském centru v Jihlavě.

0

Včera Rebeka Schmidt

Projekt "Jsem zpět" předal třístou repasovanou myčky

Projekt "Jsem zpět" dosáhl milníku předání 300 repasovaných elektrospotřebičů v Kraji Vysočina. Myčka nádobí s číslem 300 byla předána Potravinové bance Vysočiny.

0

Před 2 dny Lenka Hubingerová

Rekonstrukce zámku v Nových Syrovicích

Rekonstrukce zámku v Nových Syrovicích proběhne za provozu domova pro osoby se zdravotním postižením, který zde sídlí. Práce budou zahrnovat odstraňování vlhkosti zdiva, opravu fasád a střechy či výměnu oken. Rekonstrukce stojí 9,8 milionů korun a potrvá přibližně rok.

0

Před 2 dny Lenka Hubingerová

Nové cyklostezky v Taboře na obzoru

Radnice v Táboře plánuje zvýšit podíl cyklistické dopravy na 15 % do roku 2030; nyní je to 4 %. K dosažení tohoto cíle se plánuje vybudování nové cyklistické stezky a dalších cyklistických pruhů, povolení průjezdu cyklistů po chodnících a spuštění sdílených kol s mechanickým i elektrickým pohonem.

0

Před 2 dny Jiří Padevěd

Obnovené hodiny Katedrály sv. Kateřiny opět odbíjejí

Historické hodiny v kostele sv. Kateřiny v Havlíčkově Brodě opět fungují po dlouhé době nečinnosti. Rekonstrukce byla dokončena v roce 2018, ale až nyní za panují ideální podmínky pro jejich zprovoznění. Celkové náklady na obnovu činí 225 000 Kč.

0

Před 2 dny Michaela Prokopová

Kraj Vysočina podporuje obnovitelné zdroje

Kraj Vysočina společně s Energetickou agenturou Vysočiny a Hasičským záchranným sborem uspořádal sérii seminářů pro starostky a starosty obcí. Semináře se zaměřily na možnosti a rizika spojená s obnovitelnými zdroji energie a realizací projektů.

0

Před 3 dny Ester Vohradská

Havlíčkobrodská nemocnice navyšuje kapacity

Havlíčkobrodská a Pelhřimovská nemocnice zřídily ordinace praktického lékařství pro děti a dorost. V současné době je k dispozici přibližně 500 volných míst v Havlíčkobrodské nemocnici a téměř 670 registrovaných dětí v nemocnici Pelhřimov.

0

Před 3 dny Michaela Prokopová