To znamená, že v případě pojistné události by na opravu nebo obnovu domu nemuseli dostat dostatek peněz. Pojištěnou nemovitost má přitom více než polovina populace.
Podle průzkumu České asociace pojišťoven z roku 2023 má pojištěnou nemovitost 56 % Čechů. Zdá se to jako vysoké číslo, ale jen 33 % z nich má pojištění nastavené na správnou hodnotu. To v praxi znamená, že 15 % Čechů má svůj dům pojištěný na méně než polovinu jeho skutečné hodnoty!
Problém je v tom, že ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostou. Zatímco v roce 2012 vyšel průměrný dům na 2 miliony korun, dnes jsou to již 4 miliony. Takže ten, kdo se pojistil na původní hodnotu a pojistnou smlouvu nikdy neaktualizoval, má stále pojištěný dům na 2 miliony. V případě požáru nebo jiné pojistné události pak pojišťovna na opravu uvolní jen polovinu peněz.
Mnoho Čechů si vůbec neuvědomuje, že jejich dům je podpojištěný. V průzkumu ČAP uvedlo 64 % respondentů, že považují své pojištění za dostatečné. Zdá se, že si lidé ani neuvědomují, jak moc se ceny nemovitostí v posledních letech zvedly.
Dalším problémem je, že Češi svá pojištění často neaktualizují. Polovina smluv na pojištění nemovitostí byla uzavřena před rokem 2012 a z nich 10 % nikdy nebylo aktualizováno. To znamená, že u těchto smluv je pravděpodobnost podpojištění ještě větší.
Chcete-li se podpojištění vyhnout, musíte pravidelně aktualizovat svou pojistnou smlouvu. Ideální je dělat to každé 2-3 roky, nebo vždy, když se výrazně změní hodnota vaší nemovitosti (např. po rekonstrukci).
Další možností je uzavření takového pojištění domácnosti, které je navrženo, aby k podpojištění nedocházelo. Daný koncept využívá například produkt Bezpečný domov PLUS od SV Pojišťovny.
Pokud riziko podpojištění nepodceníte, pak vás žádná pojistná událost nezaskočí. Zmíněné pojištění si sjednáte online v pohodlí domova třeba hned teď.