Festival dokumentárních filmů Jihlava v Evropském parlamentu

Jihlavský festival dokumentů zahájil své belgické ozvěny a pokračuje za hranice. Nejlepší snímky budou představeny v Rumunsku, USA, Polsku, Srbsku a na Slovensku, čímž podporuje kulturu a mezinárodní spolupráci.

uniweb weby

Slavnostní zahájení belgických ozvěn 28. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava se opět uskutečnilo na půdě Evropského parlamentu. Událost se konala díky podpoře europoslanců Michaely Šojdrové, Radky Maxové a Marcela Kolaji a zahájila ji dokumentární snímek Jiříkovo vidění od režisérky Marty Kovářové.

Film Jiříkovo vidění, který zaznamenává boj Marty Kovářové za klimatickou spravedlnost, získal ocenění na posledním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, včetně Ceny publika Ji.hlavy Online. Tento prestižní každoroční událost přiláká do Jihlavy stovky diváků, dokumentaristů a dalších hostů. Pro letošní rok plánují organizátoři navíc prodloužit festival z původních šesti na deset dnů, což jen potvrzuje jeho význam na mezinárodní filmové scéně.

Belgická přehlídka představila i další oceněné snímky z uplynulé Ji.hlavy. Chybění od režiséra Štěpána Pecha získalo Cenu za nejlepší debut a Světloplachost tvůrčí dvojice Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík obdržela ocenění za nejlepší český film. Ten pojednává o situaci v ukrajinském Charkově na jaře 2022 se zaměřením na metro jako jediné bezpečné útočiště.

Na programu byly také další krátké snímky českých autorů a autorek. Diváci měli možnost zhlédnout slovenský kandidát na Oscara, snímek Koza (2015) Ivana Ostrochovského. Kromě projekcí filmů se konaly i debaty a masterclass s režisérem.

Jihlavský festival dokumentů se nyní přesouvá za hranice, kde se nejlepší snímky představí divákům v Rumunsku, USA, Polsku, Srbsku nebo na Slovensku. Záštitu nad zahraničním programem převzal velvyslanec ČR v Bruselu, J. E. Jakub Skalník, a podpořily jej statutární město Jihlava, Kraj Vysočina a České centrum BruselKomentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy