Hrozba ptačí chřipky: Likvidace 70.000 kusů drůbeže nebo bude uplatněna výjimka pro 13 tisíc genetických rezerv slepic?

Státní veterinární správa (SVS) hledá výjimku z likvidace genetických rezerv slepic, které by mohly být postiženy nákazou ptačí chřipky na dvou hospodářstvích ve Vanači a Zástoticech. Zhruba 70 000 kusů drůbeže je v ohrožení, z toho 13 000 slepic patří mezi genetické rezervy. V případě potvrzení nákazy by měla začít likvidace chovů.

uniweb weby

V obou chovech se hrozba týká zhruba 70 tisíc kusů drůbeže, z toho 13 tisíc slepic se řadí mezi genetické rezervy. A právě kvůli nim se nyní hledá možnost výjimky z likvidace. „Pokud nesou označení genetické rezervy, znamená to, že to jsou pro stát významné či vzácné plemena. U nich evropská legislativa umožňuje i v případě, že tam objeví ohnisko nákazy, vyjmutí z utracení,“ potvrdil informaci mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Určité zkušenosti s takovým případem už na SVS z minulosti mají. Výjimky využili před několika lety u plemene česká husa na jihu Čech. „Umožnila se mimořádná vakcinace, hejno se sledovalo a průběžně testovalo,“ připomněl Majer. „A o to samé se teď chceme pokusit i ve Vanači,“ dodal.

Čeká se na potvrzení z laboratoře. Záležet však bude na výsledcích vzorků. „Odeslali jsme je do Národní referenční laboratoře. Uvidíme, zda se tam nákaza potvrdí či ne. Pokud by se potvrdilo, že je ptačí chřipka v obou halách, tedy i v té, kde se nachází nosnice označené jako genetické rezervy, muselo by se utratit všechno,“ uvedl mluvčí SVS. Naději na záchranu alespoň 13 tisíc nosnic dává i fakt, že k žádnému hromadnému úhynu ani na jednom z testovaných míst nedošlo. 

Na obou hospodářstvích – tedy ve Vanači a Zástoticech – byla každopádně přijata předběžná opatření a s utracením slepic se tam začne hned ve čtvrtek. Zatím bude s určitostí zlikvidováno 11 500 nosnic z druhé haly ve Vanači a v Zástoticech přijdou o celý chov, který čítá kolem 45 000 slepic.

Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) zjištění ukazuje, že tuzemská opatření fungují. V chovech podle něj zatím nebyly zaznamenány úhyny drůbeže, ale nákaza byla u drůbeže zjištěna v rámci preventivního monitoringu. „V návaznosti na změnu nákazové situace budou rozšířena ochranná pásma okolo chovů a v nich vyhlášená mimořádná veterinární opatření,“ dodal Majer.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy