Kostel sv. Víta v Jemnici
Původ slova barchan se odvozuje od látky barchet, kterou byl odměněn první ze čtyř běžců nesoucí královně Elišce Přemyslovně zprávu o vítězství Jana Lucemburského v boji s nepřítelem. Historici se dodnes neshodli, zda se tak stalo v roce 1312 při vojenské výpravě krále proti Fridrichu z Lidnavy, anebo roku 1315, kdy Jan vedl vojska proti Čáku Trenčianskému.
Podzemí pod kostelem sv. Víta
Drobný historický rozpor ale nic neubírá na kráse této události, při které se Jemnice probouzí k čilému ruchu plného veselí, pouťových atrakcí a historických programů.
Jemnice, jedno z nejstarších měst na Moravě, vznikla z původně hornické osady. V tamních koutech se dolovalo především stříbro, zlato a olovo. Ve 13. století nechal
Přemysl Otakar I. město opevnit hradbami na ochranu proti plenění. Kromě hradeb se nám ze středověku zachovala do dnešních let spousta historických památek. Je to například židovský hřbitov ze 14. století, kostel sv. Jakuba s románskou věží, kostel sv. Víta s nedávno objeveným a zpřístupněným podzemím či renesanční zámek Jemnice. Vychutnejte si středověkou atmosféru a navštivte Jemnici v době Barchanu od pátku 17. do neděle 19. červnem.
Autor: Petr Novák
Fotogalerie
Komentáře
Sdílet článek