Masopust v Třebíči: Tradiční masky, tanec a chutě na Šmeralově statku

Masopustní tradice byla v Třebíči obnovena Centrem pro lidovou kulturu a letos nabídne pestrý program v Šmeralově statku. Akce zahrnuje dílničky pro děti, historickou Heráleckou maškaru, vystoupení folklórního souboru Bítešan a ochutnávky tradičních pokrmů.

uniweb weby

Třebíčské Centrum pro tradiční lidovou kulturu již před několika lety obnovilo tradici masopustu. Tento starobylý zvyk, který trvá po staletí, je známý pro své bujaré veselí, maskové průvody, tance a magické lidové obřady. I když se jednotlivé zvyky v průběhu času mění, jejich podstata přetrvává. Masopust začíná svátkem Tří králů a trvá až do Popeleční středy, která se každoročně mění a letos připadá na 5. března. Tímto dnem končí veselé masopustní slavnosti a začíná doba půstu, která končí na Velikonoce, nejvýznamnější křesťanské svátky roku.

Pro letošní rok připravilo Muzeum Vysočiny v Třebíči atraktivní masopustní program, který se uskuteční v sobotu v areálu Šmeralova statku na Cyrilometodějské ulici. Od 14 do 17 hodin budou probíhat dílničky pro děti, kde si budou moci vyrobit masky za pomocí sypání barevného písku. Pestré odpoledne oživí unikátní Herálecká maškara, jejíž historické záznamy se datují na přelomu 19. a 20. století. Na sobě ji oblékají výhradně muži a každá maska má svou jedinečnou podobu, význam i pořadí v procesí.

Folklórní soubor Bítešan se také zúčastní akce a předvede tradiční tance a masky. Návštěvníci se seznámí nejen s podobou masopustu na Podhorácku, ale i v sousedním Dolním Rakousku. Tematické fotografie a dokumentární filmy budou přiblíženy zájemcům, aby hlouběji porozuměli této tradici. Samozřejmě, že masopust by nebyl úplný bez smažených koblih a koláčů, které budou k ochutnávce. Pro ty, kteří preferují něco masitého, budou připraveny grilované klobásky a zabijačkové speciality.

Masopust není odříkání masa, ale naopak příležitostí k bohatému pohoštění. Tento čas oslav lidem připomíná, aby si dopřáli to nejlepší, než začne přísnější období půstu před Velikonocemi. Třebíč tak opět oživuje tradici, která spojuje minulost s přítomností a přináší radost všem generacím.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
UNIWEB - weby od lidí pro lidi

Hlavní zprávy