Na 62. mezinárodním strojírenském veletrhu zazněla 5G cesta ke Smart Cities

Jaké možnosti nabízí sítě nových generací českým městům v jejich rozvoji?

uniweb weby

Jak se daří první pětici českých měst implementovat principy Smart Cities za pomoci 5G sítí, jak v tom pomáhá stát a jaké možnosti nabízí sítě nových generací českým městům v jejich rozvoji. Novinky zazněly na 5G semináři, který se uskutečnil v České národní expozici na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

„Národní plán obnovy představuje velkou příležitost pro města a jejich rozvoj coby smart city i pro podniky a jejich digitální transformaci. Velký důraz klade na digitalizaci, inovace, čistou mobilitu a energetiku,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko a dodává: „Počítáme s tím, že 1,1 mld. Kč půjde na podporu vývoje a nasazování aplikací sítí 5G a první menší výzva je připravována na začátek roku 2022 pro demonstrativní projekty měst.“
„Vláda letos v květnu přijala Koncepci Smart Cities. Cílem je systematická podpora rozvoje obcí, měst a regionů, a to i s mezinárodní přesahem, což otevírá zajímavý prostor pro uplatnění inovativních řešení českých firem,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová a dodává: „Na veletrhu jsme představili novou proexportní platformu City For The Future, která sdružuje českou nabídku na poli Smart Cities a prezentuje ČR jako vysoce inovativní zemi. Souběžně s tím vznikla v rámci agentury CzechTrade exportní aliance Prvky pro Smart City, kterou chceme podpořit konkrétní obchodní a marketingové aktivity českých výrobců. Aliance cílí na dodávky zejména pro menší a střední sídelní útvary do 100 000 obyvatel.“

Zavádění 5G sítí v ČR pokračuje, pilotní projekty pro lepší život obyvatel postupně realizuje Bílina, Jeseník, Karlovy Vary, Plzeň i Ústí nad Labem, tato města zvítězila v soutěže MPO a MMR 5G pro 5 měst. Z Národního plánu obnovy je tak v Plzni v přípravě projekt autonomní tramvaj – rozvoj polygonu s podporou 5G a například v Ústí nad Labem se počítá se zvýšením dopravní bezpečnosti v ulicích a monitoringem bezpečnosti účastníků silničního provozu, resp. s rozvojem polygonu U SMART a využitím technologií LiDAR a analýzy obrazu.

„Z rozsáhlého zavádění sítí 5G lze získat významnou ekonomickou a sociální hodnotu. Technologické aplikace usnadní průmyslový pokrok, pomohou zefektivnit chod města a zvýšit kvalitu a rozsah veřejných služeb pro obyvatele,“ říká náměstek ministryně místního rozvoje pro regionální rozvoj David Koppitz a dodává: „Je předpoklad, že do roku 2035 bude ve světě prostřednictvím 5G sítí vyprodukováno zboží a služby o hodnotě 13,2 bilionů dolarů a vznikne přes 22 milionů pracovních míst.“

Spolupráce výzkumného sektoru, technologických firem, operátorů, státu i dalších institucí se podporuje v rámci společné platformy 5G aliance. Tvoří ji 5 pracovních skupin k 5 klíčovým oblastem, kterým se platforma věnuje. Konkrétně jde například o podporu průmyslu 4.0, chytrých průmyslových zón či průmyslového výzkumu v této oblasti. Dále se jedná o chytrá města, kterým se věnuje mimo jiné projekt (soutěž) 5G pro 5 měst, či obce 5G ready, tedy připravené na digitální rozvoj. Klíčovou oblastí je také bezpečnost, zde se nyní jedná zejména o implementaci tzv. EU 5G Tool boxu a také 5G krizovou komunikaci a také o 5G koridory.

Činnost 5G aliance vychází ze schválené vládní strategie „Implementace a rozvoj sítí 5G v České republice - Cesta k digitální ekonomice“ a „Inovační strategie ČR 2019-2030 - The Country for the Future“. Subjekty, které ji tvoří, mají při zavádění a rozvoji 5G sítí společně plnit inovační, regulatorní, strategickou, bezpečnostní a podpůrnou roli.   

Rozcestník s informacemi o dění v České národní expozici na MSV v Brně je na https://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/podpora-exportu/mezinarodni-strojirensky-veletrh-bude-v-listopadu-hostit-ceskou-narodni-expozici--263613/.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy