Obce v České republice čelí výzvě splnit kvóty na třídění komunálního odpadu, jinak jim hrozí pokuta až 200 tisíc korun. Starostové však upozorňují, že stanovená čísla nejsou realistická. Dle údajů ministerstva životního prostředí se v předchozích letech podařilo vytřídit jen něco málo přes 40 procent komunálního odpadu, zatímco zákon o odpadech pro rok 2025 vyžaduje podstatně vyšší podíl.
Mluvčí ministerstva Veronika Krejčí zdůraznila, že pravidla platí univerzálně a neumožňují žádné výjimky. Zvýšený tlak na výsledky je cítit zejména u samospráv. V Polici na Třebíčsku podle starosty Karla Vondráčka předběžně dosáhli 47 procent, což je o 13 procent méně než je požadováno. Zavedení separace dřeva a jiné opatření jsou v plánu, ale pokud by pokuta skutečně přišla, mohla by se promítnout do poplatků pro občany.
Problémem je také, že do statistik není zahrnován bioodpad z domácího kompostování, i přes snahu obcí, které rozdávaly tisíce kompostérů. Starosta Okříšek, Zdeněk Ryšavý, upozorňuje na to, že přestože lidé předcházejí vzniku odpadu, do oficiálních statistik se to nepočítá.
Do roku 2030 se očekává další zvýšení požadovaného podílu tříděného odpadu na 65 procent. I přes výzvy spojené s novými požadavky má snaha o vyšší míru třídění odpadů z ekologického hlediska svou důležitost. Zlepší se tak recyklace a sníží se množství odpadu uloženého na skládky.