Od 22. listopadu bude pokračovat kompenzační bonus 1000 korun denně

Vláda včera schválila nový zákon o kompenzačním bonusu Ministerstva financí, který přináší první nové bonusové období od 22. listopadu do 31. prosince 2021.

uniweb weby

Živnostníci a podnikatelé s poklesem tržeb nejméně o 30 % budou moci znovu žádat až o 1000 Kč denně. Zákon nyní projedná ve zrychleném legislativním procesu Parlament.

„Pokračování kompenzačního bonusu pro naše podnikatele je přirozenou reakcí na negativní vývoj covidové pandemie a souvisejících vládních opatření zejména v oblasti služeb, které se týkají především neočkovaných občanů. V návrhu zákona po konzultaci s podnikatelskými svazy a komorami zůstáváme u modelu navýšené pomoci až 1000 korun denně pro živnostníky a podnikatele, kteří tak mohou za dvě nastavená bonusová období dosáhnout na celkem 71 tisíc korun. Nepochybuji přitom, že tento osvědčený model kompenzací najde v Parlamentu silnou podporu napříč politickým spektrem a že Finanční správa bude moci začít co nejdříve vyplácet peníze poškozeným,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Až o tisícikorunu denně budou moci stejně jako v posledním bonusovém období žádat OSVČ a společníci s.r.o., zatímco pracovníci na dohodu mimo pracovní poměr (tzv. dohodáři) a podnikatelé v karanténě či izolaci budou mít nárok vždy alespoň na 500 Kč denně. Žádat bude možné nejprve o první bonusové období, které je zákonem stanoveno od 22. listopadu do 31. prosince 2021 (tj. 40 dní). Zákon dále stanovuje druhé bonusové období od 1. do 31. ledna 2022 (tj. 31 dní). Další bonusová období může v návaznosti na vývoj pandemické situace vyhlásit svým nařízením vláda, a to vždy na jeden kalendářní měsíc nejpozději do konce roku 2022.

„Změnou oproti původnímu kompenzačnímu bonusu bude snížení požadovaného propadu tržeb z 50 na 30 procent, a to majoritně v důsledku negativního vlivu aktuálních vládních restrikcí, což zhruba odpovídá očekávanému úbytku neočkované klientely,“ vysvětluje Alena Schillerová.

Nárok na kompenzační bonus bude testován na propadu příjmů odpovídajících tržbám o nejméně 30 %, a to ve srovnávaném období oproti průměrné měsíční výší příjmů ve srovnávacím období. Srovnávaným obdobím je kalendářní měsíc bonusového období tedy prosinec 2021, resp. leden 2022. Srovnávacím obdobím jsou poté libovolné tři po sobě jdoucí kalendářní měsíce v rozhodném období od června do října 2021. Výjimkou jsou sezónní podnikatelé, kteří přes léto svou činnost provozovat nemohou, jejichž srovnávacím obdobím je poslední zimní období před vypuknutím pandemie.

Nárok na nový kompenzační bonus budou mít podnikatelé, kteří mají k datu 22. listopadu 2021 aktivní živnostenské oprávnění nebo kteří ho mají přerušené po dobu nejdéle jednoho roku, čímž je zohledněno především specifikum tzv. sezonních podnikatelů. Podnikání přitom stejně jako dosud musí pro žadatele o bonus představovat hlavní zdroj příjmů, což se bude nadále ověřovat prostřednictvím testu majoritního příjmu ve zvoleném srovnávacím období.

Naopak stejně jako u předchozího kompenzačního bonusu zůstává i s ohledem na zvýšení pomoci na 1000 Kč denně jeho vzájemná neslučitelnost s dotačními programy s výjimkou programu Antivirus. I tentokrát bude bonus individuálně zastropován pro subjekty s typicky nižšími tržbami, jako jsou důchodci či studenti tak, aby v jednotlivých případech nepřesáhla vyplacená pomoc celkový propad tržeb a nedocházelo tak k nespravedlivému překompenzování. A zůstává také možnost nároku na kompenzační bonus 500 Kč za dny, kdy měl potenciální příjemce nařízenou karanténu nebo izolaci. Stejně jako na jaře je tímto opatřením narovnána potenciální nerovnováha mezi živnostníky a zaměstnanci, kteří mají nově opět nárok na příspěvek v karanténě. Nezbytnou podmínkou zůstává účast živnostníka na nemocenském pojištění.

Nový kompenzační bonus bude technicky opět vratkou daně z příjmů ze závislé činnosti, kterou budou oproti žádosti stvrzené čestným prohlášením vyplácet finanční úřady. Finanční správa přitom zachová jednoduchou online žádost dostupnou také na www.mfcr.cz/bonus. Podat žádost bude nadále možné e-mailem, datovou schránkou, poštou či osobně na podatelně finančního úřadu. Spuštění žádostí a jejich následné vyplácení je v tuto chvíli závislé na vývoji legislativního procesu v Parlamentu. Obecně pak platí, že žádost je možné podat nejdříve po skončení daného bonusového období, aby bylo možné v žádosti uvést výši tržeb, u nichž nastal propad.

Negativní rozpočtový dopad za dvě stanovená bonusová období od 22. listopadu 2021 do konce ledna 2022 je odhadován zhruba na 10,4 mld. Kč na veřejné rozpočty. Z toho 9,6 mld. Kč na státní rozpočet, 0,6 mld. Kč na rozpočty obcí a 0,2 mld. Kč na rozpočty krajů. Dopad do rozpočtů obcí a krajů totiž bude stejně jako dosud z 80 % reálného propadu inkasa kompenzován ze státního rozpočtu.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy