Otázka rovnosti mezi muži a ženami?

Otázka rovnosti mezi muži a ženami je stále diskutovaným tématem. Ženy v ČR mají nižší úmrtnost a delší životnost než muži. Ve vzdělávání a práci jsou také rozdíly - ženy dokončují vysokou školu častěji a pracují ve veřejném sektoru.

uniweb weby

V poslední době se stále více diskutuje o otázce rovnosti mezi muži a ženami, a to nejen v rámci evropského kontextu, ale i celosvětově. Přestože se ukazuje, že mnoho stereotypů a nerovností stále přetrvává, některá čísla a statistiky naznačují, že v některých ohledech by mohlo být lepší být ženou.

Podle údajů Českého statistického úřadu tvoří ženy 51 % obyvatelstva České republiky. Májí nižší úmrtnost a dožívají se vyššího věku než muži. Ve skupině 65letých a starších tvoří ženy již 57,9 % obyvatel. Šedesátiletá žena má před sebou v průměru ještě 24,1 roku, zatímco muž jen 19,8 roku. Tato skutečnost může být výhodou pro ženy, pokud jde o plánování finančního zabezpečení ve stáří, které zahrnuje penzi, úspory nebo sociální zabezpečení.

Ve vzdělávání a pracovním trhu lze také sledovat určité odlišnosti mezi pohlavími. Například ženy mají významně vyšší úspěšnost v dokončení vysokoškolského studia než muži. Mezi absolventy veřejných vysokých škol bylo v roce 2018 30 881 žen a 21 651 mužů, u soukromých vysokých škol 3 781 žen a 2 391 mužů.

Ženy také častěji zastávají pozice ve veřejném sektoru a v oblastech, které nabízejí vyšší sociální jistotu, jako je zdravotnictví, vzdělávání nebo sociální služby. Na druhou stranu, muži dominují v průmyslu a stavebnictví, což jsou oblasti, kde je větší riziko nezaměstnanosti nebo nestabilních pracovních podmínek.

Přestože platová nerovnost mezi muži a ženami stále přetrvává, v některých profesích, jako je lékařství nebo vysokoškolské pedagogické profese, se rozdíly v platových podmínkách snižují. Nicméně v průměru jsou ženy v České republice stále ohodnocovány nižšími mzdami než muži, což může být spojeno s rodinnými závazky, více členitou kariérní dráhou či s menší mobilitou žen na pracovním trhu.

Když se podíváme na míru sportování a čtení mezi muži a ženami, také zde lze pozorovat zajímavé rozdíly. Ženy častěji čtou knihy a věnují se vzdělávání, což může napomáhat jejich celkovému sebevědomí a intelektuálnímu rozvoji. Naopak muži více sportují a angažují se ve fyzicky náročných činnostech, což může mít pozitivní dopad na jejich fyzické zdraví a kondici.

Zajímavou skutečnost představuje také skutečnost, že ženy jsou v České republice méně často obětmi trestné činnosti než muži. Podle údajů Ministerstva vnitra ČR v roce 2018 bylo například napadeno 11 887 mužů a 10 264 žen.

Na závěr lze konstatovat, že otázka, zda je lepší být ženou či mužem, záleží na různých faktorech, jako je zdraví, materiální zabezpečení, vzdělanost a ochrana před riziky. Jak se ukazují výše uvedené údaje, ženy mohou získávat výhody v některých ohledech, zatímco muži v jiných. Klíčovou roli hraje také individuální strategie každého jedince a jeho schopnost adaptoval se na měnící se podmínky současné společnosti.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky


Hlavní zprávy