„Kontroly se zaměří především na stav a výbavu jízdního kola. Policisté budu kromě jiného kontrolovat, zdali cyklisté nejsou pod vlivem alkoholu. Do akce, která má především preventivní charakter, se zapojí také policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, kteří cyklistům rozdají preventivní materiály,“ uvedla Dana Čírtková, tisková mlučí krajských policistů na Vysočině s tím, že od začátku letošního roku do konce července policisté řešili na silnicích Vysočiny celkem 93 dopravních nehod s účastí cyklistů. „Vyžádaly si jedno úmrtí, osm cyklistů se těžce zranilo a 76 dalších utrpělo lehké zranění. Bez zranění vyvázlo z nehody pouze osm cyklistů. Cyklisté letos zavinili celkem 56 dopravních nehod. Ve dvanácti případech policisté při šetření okolností nehody zjistili, že cyklista, který havaroval, usedl na kolo v podnapilém stavu,“ dodala Dana Čírtková.
Podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na silnici nebo při střetu s jiným vozem, chrání cyklistovi hlavu. Riziko dopravní nehody lze také snížit správným vybavením a dobrým technickým stavem jízdního kola. Cyklisté si musí uvědomit, že je musí být v silničním provozu dobře vidět.
„Při běžných dopravních kontrolách nebo při šetření okolností dopravních nehod se policisté také setkávají s cyklisty, kteří mají účast na nehodě a jsou pod vlivem alkoholu. Tito cyklisté si zřejmě neuvědomují, že cyklista je podle litery zákona o provozu na pozemních komunikacích řidičem nemotorového vozidla, který nesmí řídit pod vlivem alkoholu. Zjištěné přestupky, týkající se podnapilých cyklistů, policisté nemohou řešit na místě v příkazním řízení uložením pokuty. Přestupky policisté zadokumentují a předají je k vyřízení do správního řízení. Cyklistovi může být za tento přestupek uložena ve správním řízení pokuta až do výše 50 000 korun,“ uzavřela Dana Čírtková.