„Antonín Kalina, třebíčský rodák, obuvnický dělník, prvorepublikový komunista a předválečný třebíčský radní zachránil za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald nejméně 900 vězněných chlapců před jistou smrtí. Po válce o své záchranné akci veřejně nikdy nehovořil a byly to právě jeho „děti“, které statečný čin jako první zveřejnily.0
Americký film Kinderblock 66 - Návrat do Buchenwaldu, zařazení mezi Spravedlivé mezi národy izraelského památníku Yad Vashem, kniha Stanislava Motla Děti Antonína Kaliny, Ocenění Za zásluhy II. stupně prezidenta České republiky - to jsou nejdůležitější mezníky procesu postupného seznamování veřejnosti s Kalinovým mimořádným a nezištným hrdinstvím,“ popsala Jaromíra Hanáčková, ředitelka Městského kulturního střediska Třebíč s tím, že zatím posledním počinem je právě uváděný dokumentární film.
Premiéry filmu se v pátek 5. srpna v třebíčské Zadní synagoze zúčastní kromě scenáristy Stanislava Motla, režiséra Pavla Dražana, dalších tvůrců filmu a ostatních protagonistů i hosté nejvzácnější - dva ze zachráněných chlapců. Na pozvání starosty města Třebíče Pavla Janaty přiletí z Izraele Naftali Ďuro Fürst a ze Spolkové republiky Německo Pavel Kohn. Oba pánové se zúčastní premiéry a i následné besedy.
„Vzhledem ke kapacitě Zadní synagogy bude počet účastníků premiéry omezen, film však bude podle zájmu veřejnosti několikrát promítán i následující den, v sobotu 6. srpna, včetně besed s Naftali Ďuro Fürstem, Pavlem Kohnem, Stanislavem Motlem i ostatními tvůrci filmu,“ dodává Jaromíra Hanáčková.