Nezáleží na tom, zda bude živnost hlavním zdrojem vašich příjmů, či vedlejším, vždy je dobré mít připraven podrobný finanční plán. OSVČ si sice nemusí zakládat samostatný bankovní účet, skvěle však poslouží k zaznamenávání skutečných příjmů a výdajů a zjištění ziskovosti podnikání. Nejdůležitější je však finanční gramotnost. Jakožto osoba samostatně výdělečně činná ručíte za své závazky celým majetkem, pokud tedy plně nevěříte ve svého vnitřního ekonoma, raději myšlenku na založení vlastního byznysu opusťte.
Před registrací OSVČ se zamyslete nad tím, jaký je váš obor a jakou má cílovou skupinu. Od toho by se měl odvíjet váš podnikatelský plán a marketingová strategie. Proveďte důkladný průzkum trhu, sepište si poznámky a zaměřte se i na to, kde byste mohli se svými nápady prorazit.
Jakmile získáte ucelenou představu o tom, jak by vaše podnikání mohlo vypadat, povedou vaše kroky na živnostenský úřad, kde se zaregistrujete. K úspěšnému založení živnosti pak potřebujete následující:
Další zásadní věcí je druh živnosti, kterou si chcete založit – každá je totiž určena pro něco jiného a některé vyžadují odbornou kvalifikaci či licenci:
I když daně běžně vnímáme jako synonymum stresu a nepříjemností, správné vyplnění daňového přiznání a dodržení všech náležitostí vám může na konci daňového období vydělat slušnou částku. Obzvlášť pokud jako OSVČ uplatníte patřičné slevy na dani, např. zvýhodnění na dítě.
Existuje hned několik druhů pojištění, které byste jako živnostník měl/a zvážit. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám mohou hodit:
Klíčem k úspěšnému podnikání je především dobrá reklama. Pokud se ve světě marketingu nepohybujete, investujte do služeb profesionálních agentur či konzultantů. Ti vám připraví strategii spolu se vším, co pomůže dostat váš byznys do povědomí široké veřejnosti.
Zdroj obrázku: Rawpixel.com / Shutterstock.com