„Chceme poděkovat všem, kteří nám v minulém roce pomohli realizovat první tavbu. Celou akci jsme prezentovali v minulém roce na 6. mezinárodní konferenci Historie sklářské a bižuterní výroby v českých zemích v Jablonci nad Nisou a na 9. interdisciplinární konferenci História skla – 2016 v Bratislavě. Dva odborné články vyjdou letos ve Skláři a keramikovi a jeden ve sborníku z jablonecké konference.
V současné době byla dokončena rekonstrukce pece a opět máme naplánovánu i ukázku fritování. Ve čtvrtek 7. září v noci by mělo být utaveno, abychom mohli v pátek 8. září od 10.00 do 16.00 foukat. Vyrábět by se mělo ve stejný čas i v sobotu 9. a v neděli 10. září. Výrobu replik provede mistr sklář František Novák z Dobronína se synem Františkem,“ popisuje Jiří Jedlička, ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod.
Na návštěvníky čeká po celý víkend program, na místě budou ukázky hrnčířské výroby, práce se dřevem, roztloukání křemene, fritování křemičitého písku, foukání skla a výroba drobného skleněného suvenýru pro návštěvníky a mletí mouky v kamenném mlýnku, pečení placek a další dobové občerstvení.
Mapa pece. Pec stojí zhruba 500 metrů vlevo od výjezdu z Havlíčkova Brodu na Dolní Krupou a Chotěboř. Za rybníkem Cihlář zahnete doleva a asi po 200 metrech už uvidíte v louce vlevo sklářskou pec. Na místě opět budou směrovky a označené doporučené parkoviště.
„V rámci tavby také představíme dvě knihy. Jednak Skláři Koppové 1656–1968 a Sklárna Janštýn od roku 1827 od Antonína Koppa z Českých Budějovic – kniha čítá dohromady 692 barevně tištěných stran formátů A4, v kapitole č. 12 je na stranách č. 31 až 97 uvedeno 140 barevných snímků skla vyrobeného na Janštýně. Jednak Renesanční a barokní sklo ze středního podunají - Renaissance and Baroque Glass from the Central Danube Region z vydavatelství Archaia Brno 2016 od Hedviky Sedláčkové a Dany Rohanové z Prahy,“ dodal Jiří Jedlička.