V průběhu odstávek denně vstoupí do střeženého objektu až 3000 pracovníků, kteří se musí před vstupem podrobit důkladné fyzické kontrole podobné té, kterou známe z letišť. Po nedávné rekonstrukci vstupního objektu a hlavního vjezdu do elektrárny, při kterých došlo k rozsáhlé modernizaci prvků fyzické ochrany za cca 150 milionů korun, byla zavedena detailnější kontrola obuvi a nyní jsou v ostrém provozu nové průchozí detektory kovů. Stačí drobný kovový předmět a bezpečnostní rám na něj pracovníka ostrahy upozorní zvukovým i světelným signálem s označením místa na procházející osobě.
„Jde o opatření, která reflektují bezpečnostní situaci v Evropě. Další kroky připravujeme i v návaznosti na nový Atomový zákon. K nejdůležitějším bude patřit vymezení vitálních zón, tedy nejdůležitějších míst elektrárny, kde dojde k dalšímu posílení bezpečnosti,“ vysvětluje Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ.Citlivost bezpečnostních rámů je tak vysoká, že zachytí také například kovové šrouby či části v těle člověka implantované po lékařském zásahu.
Po signalizaci zařízení těchto osob následuje osobní prohlídka ručním detektorem. I proto jsou tito zaměstnanci vybaveni speciální kartou. Ostatní lidé s kovovými implantáty, kteří vstupují jednorázově, musí ochrance předložit lékařské potvrzení.Vedle kontrol na vnášení nepovolených předmětů se při vstupu provádí také kontroly na alkohol a narkotika. ČEZ v následujících měsících plánuje další modernizaci kontrol na výbušniny a narkotika. Na obou jaderných elektrárnách platí od loňských březnových útoků v Bruselu zvýšený bezpečnostní stupeň 1.