Díky tomu je možné přesně vyčíslit, kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody se díky recyklaci ušetřilo.
Pracovníci v Dukovanech odevzdali přímo v jaderné elektrárně k recyklaci dvě tuny drobného elektromateriálu (1 896 kg baterií, čipů a jiné elektroniky), 13 televizí, 75 monitorů a tím ušetřili 57 MWh elektřiny, 3 529 litrů ropy, 242 m³ vody a dvě tuny primárních surovin.
V Dukovanech také vědí, o kolik snížili produkci skleníkových plynů nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která v elektrárně zajišťuje sběr a recyklaci vytříděných elektrozařízení. Získaný certifikát tak vypovídá nejen o přínosech třídění televizí a počítačových monitorů, ale také o významu sběru drobných spotřebičů.
Díky recyklaci uvedeného množství došlo ke snížení emise skleníkových plynů o 11 tun CO₂ ekv., a produkci nebezpečných odpadů o 50 tun. Pro lepší představu je to ušetřená produkce CO₂ ročního provozu šesti automobilů a elektřina pro 26 domácností.
Cesta k tomu není nijak složitá, stačí v místech pohybu lidí rozmístit označené kontejnery na odpad, dát o nich vhodným způsobem vědět a preferovat správné odpadové chování a třídění odpadů.
Všichni, kteří zodpovědně třídí a přispívají tak k ochraně životního prostředí, zaslouží tak certifikát společnosti ASKOL.
Autor: Jana Štefánková