Před 108 lety – tedy v roce 1908 – zažila Pohleď velkou slávu. Podobně jako ve většině českých měst a vesnic tam totiž tamní obyvatelé oslavovali šedesáté výročí vlády předposledního rakouského císaře Františka Josefa I.
Na jeho počest Pohleďští onoho roku vysadili na návsi šest pamětních lip. Netrvalo to ale dlouho a obyvatelé vesnice mezi Havlíčkovým Brodem a Světlou nad Sázavou stromy (snad jako nechtěnou připomínku starých rakouských časů po vzniku Československa) pokáceli.
Růst nechali jen jedinou. A právě pár metrů od ní v sobotu pohleďský starosta Jindřich Holub slavnostně Františku Josefovi odhalil novou bustu. „Dokázal úspěšně udržet pohromadě soustátí mnoha národů,“ řekl Holub. „Jsme rádi, že můžeme právě u nás v Pohledi připomenout předposledního císaře i sté výročí jeho úmrtí, které připadne na 20. listopadu,“ doplnil.
V Česku je aktuálně šest soch Františka Josefa I. Všechny však byly odhaleny ještě před začátkem první světové války. Pohleďská busta je tak první novou připomínkou nejdéle vládnoucího rakousko-uherského císaře po více než sto letech.
Na sobotní slavnostní odhalení přišlo asi 200 lidí, mezi nimi byla také řada nadšenců v dobových kostýmech a uniformách. Soše požehnal světelský kněz Tomáš Fiala. Celou slavnost pak čestnou salvou ukončili členové Spolku pro obnovu českého království.
https://www.youtube.com/watch?v=z8FdLxj959QFrantišek Josef I. se narodil v roce 1830, císařem se stal už ve svých osmnácti letech a vládcem středoevropské monarchie byl až do roku 1916, tedy takřka neuvěřitelných 68 let.
Po jeho smrti na trůn nastoupil jeho syn a zároveň poslední rakouský císař Karel I., ten však o korunu přišel o pouhé dva roky později na konci první světové války. Právě o Karlu I. diskutovala letos s účastníky Letní žurnalistické školy bývalá mluvčí Otto von Habsburka Eva Demmerle.