Důvodem současného nárůstu proplacených náhrad za škody způsobené zvláště chráněnými zvířaty je také rostoucí povědomí mezi vlastníky rybníků a dalších vlastníky nemovitostí o možnostech kompenzace. Vlastníci si čím dál více uvědomují své práva a hledají podporu v rámci dostupných kompenzačních mechanismů, což vede k častějšímu podávání žádostí.
V posledních letech se v žádostech objevují i případy škod způsobených vlkem. V kraji Vysočina byla první taková žádost zaznamenána v roce 2019. Vlčí populace je na Vysočině zastoupena smečkou, která se pohybuje v oblasti Žďárska, ale občas zasáhne i do regionu Havlíčkobrodska. Škody na místních hospodářských zvířatech jsou však většinou způsobeny jednotlivými vlky, kteří oblastí pouze migrují.
„V loňském roce bylo doloženo pět případů škod spojených s vlky, jejichž hodnota přesáhla 100 tisíc korun,“ uvedl Pavel Řehoř, radní pro životní prostředí a zemědělství Kraje Vysočina. Kromě toho, kormorán velký a bobr evropský způsobili Ústí daleko větší škody, konkrétně za více než milion korun.
Nejvíce náhrad za škody způsobené bobrem evropským bylo poskytnuto v okrese Třebíč, zatímco škody způsobené kormoránem velkým byly vypláceny zejména na Žďársku. Nárůst škod a tím i náhrad ukazuje na změny v biodiverzitě krajiny, což představuje výzvu pro místní zemědělce a vlastníky nemovitostí.
Kompenzace za škody způsobené těmito chráněnými živočichy jsou hrazeny ze státního rozpočtu, přičemž kraje se starají o administraci a kontrolu žádostí. Tato podpora ze strany státu je klíčová pro udržení rovnováhy mezi ochranou přírody a zájmy místních obyvatel a hospodářů.