Cenu Syndikátu novinářů získávají autoři za příspěvky o péči o vysočinské památky

Autorská soutěž Péče o naše památky Vysočina 2023 oznámila své vítěze. Hlavní cenu získali Jiří Bárta, Lenka Kopčáková, Jan Uher a Martina Dědková Chromá za své články o oživení sklářské galerie, záchraně pamětního kříže, restaurování vagónu legendární Slovenské strely a záchraně areálu Starý hrad v Želetavě. Porota také ocenila další články, jejichž autoři obdrželi finanční odměny a věcné dary od partnerů soutěže.

uniweb weby

Nedávno byli vyhlášeni vítězové prestižní autorské soutěže Péče o naše památky Vysočina. Hlavní cenu v podobě finanční odměny 1 000 korun od Syndikátu novinářů Vysočina a věcných cen od partnerů soutěže, Kraje Vysočina a Národního památkového ústavu, získali následující autoři:

Jiří Bárta z mediální skupiny MAFRA za rozhovor o oživení někdejší hájenky a vytvoření sklářské galerie v Českých Milovech ve Žďárských vrších; Lenka Kopčáková z Jihlavských listů za reportáž o záchraně pamětního kříže, který původně měl skončit v kovošrotu, ale nyní již stojí u cyklostezky mezi Přibyslaví a Sázavou; Jan Uher z měsíčníku Velkomeziříčsko za rozhovor s Mistrem tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina a jeho synem – nejen o restaurování vagónu legendární Slovenské strely a Martina Dědková Chromá z Horáckých novin za téma o záchraně areálu Starý hrad v Želetavě, který má zajímavou spojitost například se synovcem slavného novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského a také s rodem Lucemburků.

Porota také odměnila další příspěvky, jejichž autoři obdrželi finanční odměnu 500 korun a věcné dary od partnerů soutěže. Patří sem Jakub Hloušek z časopisu NaCestu za reportáž o Praskoleské lípě; Irena Šarounová z Českého rozhlasu Vysočina za rozhovor a reportáž o dobrodružné cestě k někdejší pokladnici ledečského hradu; Antonín Zvěřina z Třebíčských novin za pojednání o návratu sochy sv. Jana Nepomuckého do Třebíče; Aneta Hrdličková z Ježkových očí za rozhovor o Jihlavském architektonickém manuálu a o tom, co se chystá v domě na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě; Kryštof Havlice z časopisu PROPAMÁTKY za rozhovor o náročné rekonstrukci chrámu v Jaroměřicích nad Rokytnou; Martin Singr z Jihlavského deníku za článek o kovářské tradici v rodině Fischerových; Jiří Varhaník z Jihlavských listů za téma o bývalé dřevěné školní tělocvičně ve Stonařově; Roman Šulc z časopisu NaCestu za téma o židovských památkách v Polici; Lukáš Nekolný z časopisu NaCestu za článek o opravené barokní perle Vysočiny, chrámu v Jaroměřicích nad Rokytnou a Vlastimil Simota a Petr Duffek z měsíčníku Z mého kraje za pojednání o současnosti a budoucnosti kaple svaté Anny v Pacově.

Ceny předávali předseda Syndikátu novinářů Jaroslav Paclík, hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Libor Karásek.

„Kraj Vysočina se pyšní řadou památek a unikátních objektů, které stojí za vidění. Díky zajímavým soutěžním příspěvkům je mnoho těchto míst objeveno i pro návštěvníky našeho kraje a stávají se oblíbeným cílem výletů za poznáním,“ vyzdvihl soutěžní práce novinářů hejtman Vítězslav Schrek.

Tento ročník soutěže byl velice pestrý a hodně kvalitní. S tématy, které zpracovalo osmnáct autorů, jsme se mohli obrazně podívat na tolik zajímavých míst. Jmenovat lze například ledečský hrad, někdejší hájenku v Českých Milovech, bývalý pivovar v Želetavě, kovárnu v Lukách nad Jihlavou nebo vagon legendárního vlaku Slovenská strela.

„Telčské pracoviště Národního památkového ústavu pořádání této soutěže vítá a podporuje. Každoročně se zapojujeme i do hodnocení nominovaných článků. Jsem rád, že novináři věnují pozornost obnově a užívání památek a seznamují tak s touto problematikou širokou veřejnost,“ uvedl ředitel pracoviště Národní památkového ústavu v Telči Libor Karásek.

Porota soutěže má rok od roku složitější rozhodování, protože účastníci posílají do soutěže opravdu velice zajímavé příběhy lidí nebo sdružení, jež se příkladně starají o památky. „Všem účastníkům soutěže patří poděkování. A děkujeme rovněž našim partnerům – Kraji Vysočina a Národnímu památkovému ústavu, jak autorskou soutěž podporují,“ doplnil za pořádající Syndikát novinářů Vysočina jeho předseda Jaroslav Paclík.

Kontakt pro případné doplňující informace:

Jaroslav Paclík, předseda Syndikátu novinářů Vysočina, e-mail: syndikat.vysocina@volny.cz, tel.: 606 644 809

Autorská soutěž Péče o památky Vysočiny byla vysočinským sdružením Syndikátu novinářů ČR poprvé vyhlášena v roce 2009. Od samého začátku cílem je a zůstává ocenit autory, kteří své čtenáře, diváky či posluchače informují o iniciativním, příkladném vztahu (jak jednotlivců, tak subjektů) k péči o hmotný odkaz minulosti. Rozhodující pro hodnocení bylo a nadále zůstává: jak tvůrce splnil zadání, tedy jak přiblížil životní postoje lidí a jejich vztah k péči o konkrétní památky na Vysočině. Významnou roli má stylistika a čtivost příspěvku. Naopak roli až tak nehraje, zda jde o památku „velkou“ (hojně navštěvovanou), nebo malou z některé vsi na Vysočině – i tam bývají příklady péče o místní památky hodné následování.


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024