Nové obchodní centrum v Humpolci: víkendová práce pro slavnostní otevření

V Humpolci probíhá výstavba prvního nákupního parku v areálu bývalého autobusového nádraží. Ačkoliv místní obyvatelé se těší na širší nabídku zboží, obávají se i vylidnění centra města. Stavba je zajímavá svou zelenou střechou, která má pozitivní vliv na životní prostředí a snižuje náklady za energie.

uniweb weby

Vzrůstající očekávání a obavy z vylidnění centra města panují ve městě Humpolec, kde se právě postupuje s výstavbou prvního nákupního parku. Nový obchodní komplex se nachází na místě bývalého autobusového nádraží a nabídne širokou škálu obchodů, které by měly vyhovět potřebám místních obyvatel.

V areálu se nyní intenzivně pracuje i o víkendech. Některé obchody již mají instalované vývěsní štíty, uvnitř se uklízí a umývají výlohy. „Na stavbě probíhají dokončovací práce a zkoušky potřebné k uvedení centra do provozu,“ informoval Pavel Melicher ze společnosti KLM real estate, který je společně se společností Fuertes Development investorem stavby.

A na jaké obchody se mohou lidé po otevření těšit? „Budou to značky Planeo, Tedi, Banquet, Super zoo, Deichmann, Takko, Teta, Kik, Pepco,“ sdělil Melicher.

Pro jedenáctitisícový Humpolec je to první takové obchodní středisko, které se ve městě otevře. Zároveň je jedním z posledních měst své velikosti, kde takové centrum ještě nebylo. „Některé obchody s určitým zbožím tu dosud chyběly. Je tu například malý výběr v módních odvětví. Lidé museli jezdit nakupovat do jiných měst,“ řekl opoziční zastupitel Karel Kratochvíl (ODS) a zároveň bývalý starosta města, za jehož vedení se s budováním obchodní zóny začalo. „Zkultivovala se i část města, která byla nevyužívaná a nevzhledná,“ dodává.

Pozitivně vnímá nové obchody také veřejnost. „Takové centrum tam mělo být už dávno,“ myslí si třeba Jana Muhlbauerová. „Opravdu se na nové obchody těším. Třeba nabídka oblečení pro děti za přijatelné ceny tu zatím byla malá,“ říká Květa Kalinová.

A co malí obchodníci?

Jsou ale i lidé, kteří se obávají vylidnění centra města. „Mrzí mě, že nepodporujeme obchody v centru města. Tohle bude znamenat další odliv lidí ze středu města, který bude prázdný,“ domnívá se Zita Vodová.

Nad podobnými dopady se zamýšlí také stávající starosta Petr Machek (Humpolec GO!). „Chápu, že existuje skupina lidí, která uvítá další možnosti nakupování. Já se obávám toho, co se následně bude dít s malými obchodníky, kteří jsou v centru města. Byl bych raději, kdyby žilo centrum města a pozornost se tolik neupírala do okrajových částí. Ale třeba otevření obchodní zóny nebude mít žádný negativní sekundární efekt. Uvidíme,“ zamyslel se.

Samotná stavba je zajímavá tím, že má na celé své ploše zelenou střechu. V rámci Humpolce je to zatím ojedinělá záležitost. Podle developerů střecha výrazně pomůže ve snižování výdajů za energie. Kromě toho mají zelené střechy i pozitivní vliv na životní prostředí, ať už jde o zadržování vody, snižování hlučnosti, nebo prašnosti i oxidu uhličitého v ovzduší. Podporují větší biodiverzitu a snižují rovněž teplotu ovzduší ve městech, která mají vzhledem k větším asfaltovým a betonovým plochám sklony k přehřívání.

Stezka pro pěší i cyklisty

Investor se také ve smlouvě s městem zavázal, že na pozemku u budoucích obchodů na vlastní náklady vybuduje stezku pro pěší a cyklisty. Ta by měla být podle Melichera dokončená do 30. dubna. Obyvatelům města se touto cestou zprůchodní další část Humpolce směrem k tenisovým kurtům.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy