Devadesátiletou existenci Sedlické přehrady připomene výstava

Už devadesát let je součástí krajiny Pelhřimovska pozoruhodné vodní dílo známé jako Sedlická přehrada. Stavba, která v roce 1927 znamenala první výraznější zásah do okolí protkaného řekou Želivkou, je i v současné době velkým lákadlem pro turisty z různých koutů republiky.

uniweb weby

Kulaté narozeniny jsou tak jedinečnou příležitostí, jak připomenout její význam a vlastně obecně význam vody jakožto přírodního živlu nedílně doprovázejícího život člověka od jeho narození až po smrt. K tomu dopomůže unikátní výstava s názvem Člověk a voda v minulosti, kterou připravil Moravský zemský archiv v Brně – Státní okresní archiv Pelhřimov společně s humpoleckým Muzeem dr. Aleše Hrdličky a dalšími odborníky. Expozici hned na dvou místech si zájemci prohlédnou od 15. listopadu do 15. prosince.

První zajímavostí je fakt, že výstava bude ke zhlédnutí jak v prostorách pelhřimovského archivu, tak i v humpoleckém muzeu na Dolním náměstí. „V Pelhřimově budou k vidění originální archivní dokumenty, v Humpolci pak budou jejich naprosto identické kopie.

Materiály včetně bohatého počtu fotografií jsme rozdělili do patnácti tematických vitrín, mezi nimiž jsou například Sedlická přehrada, Hydroelektrárna pod Sedlicí, Přehrada pod Vřesníkem, Jiné využití přehrady, Povodně, Studny, kašny a vodovod či Voda a mosty nebo

Voda a zábava. Snahou je představit řeku Želivku a její okolí z různých úhlů pohledu,“ přiblížil hlavní autor a koordinátor výstavy k devadesátinám Sedlické přehrady pelhřimovský archivář Pavel Holub.

Druhou třešničkou na dortu je zajímavé využití moderních technologií. „Aby byla výstava zajímavější a atraktivnější, rozhodli jsme se texty ve vitrínách zkrátit, přičemž rozšiřující informace budou pro zájemce dostupné on-line skrze takzvané QR kódy, které přečtou chytré mobilní telefony. Kdo bude chtít, může si tak více textu stáhnout a v klidu prostudovat,“ upozornil na příjemnou vychytávku Pavel Holub. 

Sedlická přehrada byla na řece Želivce nedaleko obce Sedlice na Humpolecku stavěna v letech 1921 až 1927 zejména pro získávání elektrické energie. Později byl její hlavní účel spatřován v zachycování splavenin, jež by se mohly dostat do nedaleké přehrady Švihov,

která zásobuje pitnou vodou Prahu, část středních Čech, jižní Čechy a část Vysočiny. Patří také k oblíbeným rekreačním destinacím. „Právě kulaté výročí kolaudace Sedlické přehrady se stalo podnětem k uspořádání výstavy, která může přispět k rozšíření povědomí o vnímání regionu či životního prostředí a vztahu člověka k vodě,“ podotkl pelhřimovský archivář. Hráz přehrady byla v roce 2013 prohlášena za kulturní památku. Na organizace výstavy se kromě zástupců z pelhřimovského archivu a humpoleckého muzea podílejí další odborníci. Část o rituálech a zvycích spjatých s vodou zpracovala Kristýna Blechová z Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. K „biologickému“ pojednání o současném působení řeky Želivky na region významně přispěla Tereza Ptáčková z Vodního domu v Hulicích. Originály vybraných dokumentů k vyhotovení kopií zapůjčil kromě uvedených institucí také regionální historik Vladimír Staněk. Spolupracují také Národní archiv Praha, Muzeum Vysočiny Pelhřimov, Laboratoř vodohospodářského výzkumu Stavební fakulty Vysokého učení technického v Brně a Povodí Vltavy.

Promyšlená expozice si zasloužila také vlastní webové stránky, kde zájemci najdou díky Miloslavu Kubískovi další detaily. Výstava má i facebookovou stránku. Na jaře příštího roku se expozice přesune také do Vodního domu v Hulicích. 


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy