V září rozjíždí nový projekt Hyde Park Civilizace – Gabriela jako dramaturg, Dan u moderátorského stolku.
Hyde Park tvoří diváci
Pořad, který v Česku ani v Evropě nemá obdoby. Jako první využil potenciál nových médií, převážně internetu, a pevněji tak provázal trojúhelník moderátora, hosta a diváka. Pasivní sledování už nestačí. Na dotazech přicházejících od diváků přes web, facebook, telefon, sms, twitter, skype a google+ je postavených celých 55 minut vysílání.
„Moderátor nepokládá vlastní otázky. Ptá se na tu, kterou poslal divák a snaží se dostat od hosta uspokojivou odpověď. Případně se pak doptává,“ popisuje Daniel Stach základní princip.Když vám nadávají doleva i doprava víte, že to děláte správně
Hyde Park je otevřený, přístupný a nebrání se komunikaci. Naopak ji podněcuje a vybízí k ní například i tím, že má stránku na webu ČT a na Facebooku. Právě ta má v současnosti téměř 33 000 fanoušků a po vysílání se na ní většinou živě diskutuje.
Otevřená komunikace má kromě svých pro – uživatelé můžou už během dne psát své návrhy na otázky a tak zvaným „palcováním“ hlasovat o jejich zařazení – i nepříjemná proti. ČT je pravidelně napadána, že záměrně nezveřejňuje (či právě zveřejňuje) některé dotazy a že se přiklání na tu či onu stranu.
Právě podobná zpětná vazba ale potvrzuje, že v tomto může mít Česká televize čisté svědomí. Pokud se počty stížností pravice i levice více méně shodují, jednoduše to znamená, že vysílání bylo zase jednou správně vyvážené.
Pokud nezareagujete hned, je to chyba
Gábina Cihlářová ví o jednání s rozezlenými diváky své. Na pozici dramaturga vybírá pro pořad ze stovek dotazů těch patnáct až dvacet, které se nakonec na velké plazmě objeví.
Tak dynamický pořad, jako je Hyde Park, ale vyžaduje velkou pohotovost a flexibilitu od celého týmu.
„Někdy měníme hosta v půl šesté večer. A tady přijde na řadu moderátor. Je to na něm, je třeba rychle reagovat, sehnat si background – širší informace, být pohotový,“ potvrzuje Dan Stach.
Dramaturg kolikrát sleduje vysílání až ve druhém nebo ve třetím plánu>
V takzvaném „kumbálku“, jak oba místo familiérně nazývají, se odehrává většina té neviditelné práce týmu.
„Paradoxně se většinou stane, že Hyde Park vidím až později doma, během vysílání prostě nemám čas hosta sledovat,“ říká Gabriela. „Nemůžete z toho pořadu udělat úplnej punk, sestavit to ze samých úderných dotazů. Musíte se ptát v rámci mezí slušnosti. Větší odlehčení si pak dovolíme třeba na konec.“
Kdybychom na Hyde Park koukali jenom my dva, bylo by to sice super, ale trochu neefektivní...
ČT je veřejnoprávní televize. To ale neznamená, že by se nestarala o sledovanost a o diváky. Proto Dan s Gábinou a celý tým chystaného pořadu Civilizace předem oslovuje a získává své fanoušky. Na jejich facebookové stránce jsou už teď zajímavé zprávy i vtipy.
Hyde Park Civilizace
Nový speciál se bude vysílat v sobotu večer a dá trochu odpočinout politice a ekonomice. Věda, technika a technologie, to je to, co ovlivňuje a charakterizuje naši současnou civilizaci. To je to, o čem se bude v Hyde Park Civilizace mluvit od 8. září na ČT24.
Autor fotografií: Martina Ježková
Autor: Megi Mejdrechová