Místní hledají pro označení zdejší turistické zajímavosti nové místo. Pravděpodobně bude renovovaná cedule umístěná na trase místní cyklostezky.
„Chceme ovšem, aby cedule byla na svém novém místě nejpozději na jaře příštího roku,“ vysvětluje Marta Kosová, starostka Nové Bukové. Budoucností cedule se zabývalo na svém prosincovém zasedání zastupitelstvo obce. „Dohodli jsme se, že by byla škoda, kdyby cedule úplně zmizela,“ dodala starostka.
Nová Buková s původní cedulí na strážním domku, foto: Jiří Jíra
Ceduli z jejího původního místa ve štítu strážního domku odstranil současný majitel nemovitosti, která nyní slouží k rekreačním účelům. „Když jsme zjistili, že tam cedule není, to už je zhruba půl roku, tak jsme se pokusili o nápravu. Majitel domku ji tam ale už nechce, odmítl její vrácení do štítu i v případě nabídnuté renovace cedule,“ potvrdila výsledek jednání Marta Kosová.
Vlastník odkoupeného strážního domku důvod svého postupu neuvedl, podle starostky mu mohlo vadit, že se zde turisté zastavovali a turistickou zajímavost si fotografovali.
„Je samozřejmě škoda, že po tak dlouhé době ze štítu strážního domku zmizela. Ještě větší škoda by byla, kdyby teď skončila někde na půdě nebo ve stodole,“ připomenula starostka Kosová.
V místní kovářské dílně tak už začal vznikat stojan, který bude slavnou ceduli po renovaci držet. „Máme takovou představu, že na linii hlavního evropského rozvodí dáme informační kužel. A tuto původní ceduli umístíme na nějaké pěkné místo v obci, umístíme ji k cykloturistické stezce,“ popsala záměr Marta Kosová.
Strážní domek v Nové Bukové se nachází na železniční trati mezi
Pelhřimovem a Horní Cerekví a postaven byl před přibližně sto lety. Cedule, o níž se zasloužili pelhřimovští turisté, pocházela z dvacátých let minulého století, zastávka zde byla zřízena v roce 1943.
Domek postavili tak, aby dešťová voda z jedné poloviny střechy stékala
do Labe a z poloviny druhé
do Dunaje. Po odstranění velké cedule zůstala ve štítě malá cedulka s nápisem
Evropské rozvodí Dunaj – Labe; Železniční zastávka Nová Buková, 668 m. n. m.
Spolupráce: Jiří Jíra
Autor: Milan Pilař
Komentáře
Sdílet článek