Trhová Kamenice na hranicích Vysočiny

Městys Trhová Kamenice sice není součástí Kraje Vysočina, ale geograficky součástí Vysočiny je i s okolními obcemi či skanzenem Veselý Kopec.

uniweb weby

/uws_images/firmy/083199/clanky/trhova-kamenice-na-hranicich-vysociny/000001_h.jpg

Už v minulosti se zrodila v Trhové Kamenici myšlenka na využití někdejší farní budovy (a bývalé staré tvrze), která chátrala. V roce 2001 ji získala obec a nechala vybudovat obřadní síň a zřídila muzeum, které bylo slavnostně otevřeno 5. července 2003. Muzeum dokumentuje historii Trhové Kamenice, mimo jiné je zde dekret císaře Josefa I. z roku 1711, udělující Trhové Kamenici právo pořádání výročních jarmarků, i dekret Marie Terezie, potvrzující platnost výsad udělených předešlými panovníky.

/uws_images/firmy/083199/clanky/trhova-kamenice-na-hranicich-vysociny/000002_h.jpg
K vidění je zde zapomenutá kovová pokladna, kterou tu v době třicetileté války nechali Švédové. Velká pozornost je věnována místnímu Sokolu, sboru dobrovolných hasičů, ukázkám starého nářadí, nádobí a nástrojů.
/uws_images/firmy/083199/clanky/trhova-kamenice-na-hranicich-vysociny/000003_h.jpg
S opravou fary se pokračuje i v současnosti, fasádu dávají do pořádku řemeslníci z našeho regionu. Není bez zajímavosti, že na zdejší základní škole působil v letech 1877-1872 Karel Václav Rais, „miláček čtenářstva a milovník drsné krásy našich hor, který učil naše děti naše děti milovat vlast a pravdu a vedl lid k osvětě,“ jak uvádí nápis vytesaný na pomníku, který na jeho počest nechal v roce 1928 zbudovat Rolnický dorost v Trhové Kamenici.
/uws_images/firmy/083199/clanky/trhova-kamenice-na-hranicich-vysociny/000004_h.jpg
Mezi další historické památky patří kostel sv. Filipa a Jakuba, měšťanský dům, vodní mlýn, kříž z polomského hřbitova, pomník obětem fašismu, kašna, na náměstí stojící alej líp a jírovců a Stará radnice, která v současnosti slouží jako restaurace. Na místním hřbitově se nachází unikátní dílo v podobě pomníku, který vídeňský stavitel František Šebek v roce 1857 nechal zhotovit ve Vídni podle návrhu Josefa Hlávky pro svou zemřelou manželku. Po čtyřiceti letech byl pomník převezen na hřbitov v Trhové Kamenici a v roce 1998 prohlášen za kulturní památku.
/uws_images/firmy/083199/clanky/trhova-kamenice-na-hranicich-vysociny/000005_h.jpg
O prvním červnovém víkendu se na zdejším na Raisově náměstí konaly tradiční trhy s bohatým doprovodným kulturním programem, který se zájmem sledovali nejen místní, ale i přespolní.
/uws_images/firmy/083199/clanky/trhova-kamenice-na-hranicich-vysociny/000006_h.jpg
„Ten, kdo vymyslel trhy v Kamenici, ten měl určitě pod čepicí,“ zazněla v průběhu programu veršovánka, kterou složila jedna z organizátorek akce. Kromě občerstvení zde byly k vidění i ke koupi výrobky z keramiky, zahradní výpěstky a květiny, tradiční sladkosti, chléb, sýry a uzeniny.
V blízkosti Trhové Kamenice se nachází Zuberský kopec s rozhlednou, odkud jsou vidět Žďárské vrchy a Železné hory. Je možné si odsud zajet do Hlinska a prohlédnout si zdejší skanzen Betlém, na Veselý Kopec či do Slatiňan podívat se na koně, případně i jinam. Krajina Vysočiny je opravdu krásná.


Autor: Alena Budíková

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 09.06.2016 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy