V Jiřicích otevřena křížová cesta Bedřišky Znojemské

Více než pět set lidí se zúčastnilo v neděli 11. září v Jiřicích u Moravských Budějovic otevření meditační křížové cesty, jejíž autorkou je Bedřiška Znojemská.

uniweb weby

/uws_images/firmy/083199/clanky/v-jiricich-otevrena-krizova-cesta-bedrisky-znojemske/000001_h.jpg

Mons. Joseph Supa při obřadu

Při mši svaté se Mons. Joseph Supa (73), americký kněz českého původu, rodák z Mutěnic, vlastním jménem Josef Šupa, modlil za Bedřišku Znojemskou a jejího zemřelého manžela Bořivoje Krejčího i za Petra Vystrčila a jeho manželku Irenu Cahovou, kteří umožnili křížovou cestu realizovat na svém pozemku.

/uws_images/firmy/083199/clanky/v-jiricich-otevrena-krizova-cesta-bedrisky-znojemske/000002_h.jpg
Ve své řeči P. Šupa mimo jiné řekl: „Dnes je 11. září – je to právě deset let od teroristických útoků, při nichž zahynulo v USA téměř tři tisíce lidí. Chci vzpomínat při mši na všechny, kteří zde zemřeli, ale také na pozůstalé, stejně jako i na oběti leteckého neštěstí v Jaroslavli, na české hokejisty a na jejich rodiny.“
/uws_images/firmy/083199/clanky/v-jiricich-otevrena-krizova-cesta-bedrisky-znojemske/000003_h.jpg
Mši doprovázel nádherný zpěv krojovaných žen z Dolních Bojanovic. A po vysvěcení křížové cesty uchvátila všechny přítomné slova samotné umělkyně Bedřišky Znojemské: „Dříve se křížová cesta pojímala jako historická událost. Já jsem ji vytvořila za pomoci symbolů. Tak to ostatně stojí i v bibli. Zamyslíme-li se nad symbolikou křížové cesty, najdeme v ní nejen život náš, ale i celého světa. Vzduch kolem nás houstne nenávistí. Naplňte proto srdce láskou, připravte plenu k novému životu a vezměte pochodeň Světla. Pak i v malé louži uvidíte odraz slunce a najdete Boha.“
/uws_images/firmy/083199/clanky/v-jiricich-otevrena-krizova-cesta-bedrisky-znojemske/000004_h.jpg
Málokdy se stává, že dojdou při mši svaté hostie. Vzhledem k velkému počtu lidí se to v Jiřicích stalo, a tak mnoho věřících nemohlo přistoupit k přijímání. Přesto bylo pro ně nedělní odpoledne nezapomenutelným zážitkem. Nejenže byli nadšeni umístěním a ztvárněním křížové cesty, ale mohli vystoupat i na deset metrů vysokou dřevěnou rozhlednu Anička nazvanou podle dcerky syna Petra Vystrčila Michala. Tvůrcem rozhledny je Pavel Navrkal mladší z Mikulovic u Třebíče.
„Obrovský zájem o tuto akci nás potěšil. Velkým úspěchem skončily i doprovodné akce – jízdy na bryčkách a paragliding,“ uvedl Tomáš Cafourek z pořádající agentury D.A.N. Production.


Úvodní foto: Bedřiška Znojemská, Petr Vystrčil, Irena Cahová


Autor: Pavel Kryštof Novák

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 14.09.2011 00:00



0 +
 
SPOLUŽIVOT - Hledáme hostitele

Hlavní zprávy

 

SPOLUŽIVOT - Hledáme hostitele