„V roce 55. výročí úmrtí Jakuba Demla chceme společně s bohemisty, spisovateli, literárními historiky, teoretiky i praktiky a čtenáři básníkových knih hledat souvislosti a stopy jeho díla v české a světové literatuře,“ vysvětluje smysl setkání Daniela Iwashita, hlavní organizátorka akce.
Ve čtvrtek 15. září je na programu dětský den s Demlem a otevření výstavy nevidomého výtvarníka Pavla Slámy. Ten představí cyklus reliéfů z pálené hlíny, které ztvárňují epizody z Ježíšova života.
Páteční část programu bude od 9.00 do 19.00 věnována vztahům mezi díly a autory (Březina, Šalda, Klíma, Durych, Dvořák, Nezval), dále otázkám vydávání, ohlasu a překladu Demlových textů či básníkovým cestám do ciziny.
Sobotní dopoledne nabídne zájemcům vystoupení pamětníků, informace o básníkových dedikacích či aktuální zprávy, které blíže souvisejí s Tasovem. Zazní například vzpomínka na nedávno zemřelého jinošovského spisovatele Josefa Pěnčíka, který o Jakubu Demlovi napsal knihu Hledání ráje a léta učil na tasovské škole. Na závěr přečte Marta Milotová, básníkova praneteř, část ze svých vzpomínek nazvaných Strýček z vily.
Po obědě mohou účastníci navštívit výstavu Jakuba Demla Sen o knize v kapli sv. Michaela nebo expozici ilustrací Lidmily Anny Dohnalové v Literárním památníku Vysočiny, zúčastnit se mše svaté za Jakuba Demla, kterou bude celebrovat biskup Pavel Posád nebo navštívit komentovanou prohlídku Demlovy zahrady u vily v Bosně.
Na závěr mše provede Mons. Pavel Posád požehnání po vandalském útoku obnoveného náhrobku Jakuba Demla a Pavly Kytlicové, nacházejícího se poblíž kostela.
Sobotní program završí večer scénického čtení z básníkových knih a dopisů podle scénáře Barbory Čihákové a Jany Fleglové. V něm vystoupí spolu s herci i děti z tasovské základní školy.
Pořadateli akce jsou Obec Tasov, římskokatolická farnost, Ústav pro českou literaturu AV ČR, spolek Dobrá čeština a Vysoká škola kreativní komunikace Praha.