Malování, to byla její životní potřeba. Bylo to pro ni velké štěstí - a pro nás také.
Ještě v září - ve svých 91 letech - se zabývala Venda Truhlářová svým oblíbeným tématem - malbou havlíčkobrodského kostelíku sv. Vojtěcha. I v následujících dnech, kdy už byla upoutána na lůžko, si vždy našla chvíli aspoň na kresbu.
Obrazy Vendy Truhlářové mají zvláštní schopnost navazovat tichý, neslyšný dialog s divákem. V barevných plochách její malby je zpravidla vždy jeden prvek, který opticky vystupuje do popředí a důvěrně promlouvá ke všem, kdo obraz vnímají. Je to většinou nenápadná, ale povznášející vlasová kresba - mnohdy přímo vyrytá do hutného nánosu barvy. Ať už je to letící pták, kvítek na keři, hvězda na nebi, koňská hříva či třpyt sněhu, divák vždy nabývá dojmu, že tyto nepatrné detaily mu jdou vstříc. Toto malé kouzlo dokázala umělkyně zakomponovat i do svých kreseb a grafik - ať už v podobě naléhavých detailů na upracovaných rukou černomořských rybářů či na kouzelných záblescích mandlových očí portrétovaných jižanských dívek a dětí. To je právě to umělecké zachycení pomíjivých okamžiků, které sice odnesl čas, ale nám zůstaly vypodobené v obrazech Vendy Truhlářové. Ať už se nám vybaví její obrazy s výmluvnými názvy, jako je např. Ticho podzimního lesa, Kvetoucí šípek, Potopené koráby, Měsíční sonáta, Okrouhlická zahrada, Zasněná Vysočina, Bretaňský kostelík - nebo dokonce její dílo stěžejní: Balada o Mont Saint Michel, dílo, které zdobí Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, vždy je to naléhavá výpověď o lidském citu.
Jen snění, vlání koňských hřív,
pak červánky zas v závějích.
Duch do vzpomínek upadá
v těch tichých, tajných zahradách.
Tmou modrou náhle tóny znějí
– o citu pějí, o naději...
I tento krátký úryvek stačí, aby ilustroval důvěrné ovzduší, které obrazy Vendy Truhlářové kolem sebe šíří a mají tu moc, že inspirují i dále.
Celoživotní tvorba akademické malířky Vendy Truhlářové je završena. Společnost Jana Zrzavého, jejíž čestnou a velmi platnou členkou malířka byla, ztrácí v této umělkyni pozoruhodnou osobnost. Jak kouzelné byly chvíle, kdy nám vyprávěla o svých rodových kořenech a o styčných bodech mezi rodem Kaizlů a rodem Zrzavých. S úctou budeme vzpomínat.
Obrazy Vendy Truhlářové však žijí dál. Právě v tom spočívá ona tajemnost umění, kterou tak mistrně vyjádřil slovy Otokar Březina: „Každé umělecké dílo hodné toho jména sní o nesmrtelnosti. Neboť v zemi, odkud přišlo, se neumírá...“
Úvodní foto: akademická malířka Venda Truhlářová (22. 5. 1924 - 27. 1. 2016)
Autor: Jitka Měřinská