S trochou nadsázky by se dalo říci, že dříve byly ostrovy měst, obcí a sadů spojené alejemi jak ovocných, tak třeba jen košatých stromů. Důvod byl jednoduchý. Pocestným a hospodářským zvířatům poskytnout stín a především císařským vojskům putujících krajinou šťavnaté ovoce. Kolem císařských silnic to byly především lípy, jasany, jeřáby a ořešáky – tedy ty košaté a podél méně významných cest ty ovocné. Osvícená Marie Terezie na to dokonce vydala nařízení.
Část sadu v České Bělé vysázel na pozemku Dykyjových před dvaceti lety Výzkumný ústav ovocnářský Holovousy jako součást rozsáhlého projektu. Jednalo se o zkušební sad, kde probíhala řada experimentů pěstování a roubování stromů. Projekt ale výzkumný ústav po deseti letech opustil a stromy přenechal péči rodině Dykyjových. Jedná se především o jabloně, kterých je v sadu více než 90 odrůd. Na třicet odrůd pak představují hrušně a stejně jsou na tom slivoně. Třemi odrůdami je pak zastoupena třešeň.
Do takového sadu už stojí za to se podívat! Zvláště, když je návštěva spojena s odborným výkladem. Ekocentrum Chaloupky proto pořádá exkurzi do tohoto sadu a to již v pátek 15. září. Odbornými lektory budou manželé Jaroslava a Jan Dykyjovi a Zdena Koberová ze Správy CHKO Železné hory, odd. péče o přírodu a krajinu.
Prezence bude probíhat pátek 15. září v České bělé od 8.45 do 9.00. Poté bude následovat exkurze sadem, která potrvá do 11.00. Po obědě, který je zajištěn v prostorách ZŠ a MŠ Česká Bělá, bude program pokračovat přednáškou Zdeny Koberové na téma Staré a krajové odrůdy, historické pěstování ovoce.
Organizátoři věří, že milovníků ovocných stromů bude dost, aby si popravdě mohli zapívat: „…v sadě skví se jara květ, zemský ráj to na pohled…“ a že všichni nasbírají tolik informací a energie, aby pomohli ovocné stromy vracet zpátky do krajiny.
Více informací k akci poskytne Pavlína Křivanová: pavlina.krivanova@chaloupky.cz nebo na tel. 607 658 140 a webové stránky www.chaloupky.cz.