Základem výstavy je představení hlavních biotopů s jejich florou a faunou, přírodních rezervací, památek a chráněných krajinných oblastí Havlíčkobrodska. Návštěvníci uvidí preparáty a fotografie zvířat v jejich přirozeném prostředí, živé ryby a obojživelníky, ukázky dřevin, přehled chráněných stromů, ale také množství interaktivních přírodovědných kvízů – zvukové, hmatové a čichové hádanky nebo si vyzkouší poznávání zvířat či stromů. Zároveň se seznámí s činností záchranné stanice v Pavlově.
Správa CHKO Žďárské vrchy je odbornou institucí ochrany přírody. Jednou z důležitých součástí činnosti jejích pracovníků je provádění pravidelného monitoringu významných typů biotopů a druhů rostlin a živočichů, tedy zjišťování stavů a trendů jejich populací na vybraných lokalitách.
Stanice Pavlov, o. p. s., je záchranná stanice pro hendikepované živočichy. Hlavním posláním je přijímat a starat se o zvířata, která potřebují pomoc (zraněná, mláďata). Další činností je environmentální vzdělávání, výchova, osvěta a zapojení do záchranných programů určených pro druhy naší přírody, kterým hrozí vyhubení.
„Výstava bude otevřena v rámci Noci v muzeu v pátek 2. června v 17.00, kdy bude muzeum otevřeno veřejnosti od 17.00 až do 24.00 a návštěvníci uvidí ukázky dravců, budou si moci v dílničkách vyrobit drobné výrobky z přírodnin. Připraven je i poznávací, čichový, hmatový a zvukový kvíz na přírodovědná témata. Součástí programu je hudební doprovod, zahraje biopunková kapela Zelené koule z Brna a připraveno je občerstvení a opékání vuřtů. V průběhu výstavy budou zajištěny odborné přednášky a programy pro školy i veřejnost. Dospělí a děti, kteří přijdou na Muzejní noc převlečeni za zvířátka, přírodniny či přírodní strašidla, obdrží odměnu,“ uvedl Jiří Jedlička, ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod.
Výstava bude otevřena denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 do 20. srpna.